Sülfamik Asit Teknik Özellikleri
 • Yaygın Adı : Sülfamik Asit
 • CAS Numarası : 5329-14-6
 • Molekül Formülü : HSO3NH2 ( H3NO3S veya NH2SO3H)
 • Molar Ağırlığı : 97,1 g/mol
Bu Ürünü Hemen Sipariş Verebilirsiniz

Gelecek Kimya her zaman en iyi ürün kalitesini sizlerle buluşturur..

Diğer Adlandırmalar;

· Amidosülfonik Asit
· Amidosülfürik Asit
· İmidosülfonik Asit
· Sülfamidik Asit
· Sülfaminik Asit
· Aminosülfürik Asit
· Kyselina Sülfaminova
· Sülfüramidik Asit
· Amidohidroksidodioksido Sülfür
· Sülfoamin
· Sülfamit

Sülfamik Asit Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri

Yaygın olarak herbisitler, yangın geciktiriciler, kağıt ve tekstil yumuşatıcıları ve metal temizleme maddesi olarak kullanılır. Alkalimetri, asit temizleme, nitrit giderme, klor stabilizasyonunda standart olarak yüzme havuzlarında, soğutma kulelerinde, kağıt fabrikalarında kullanılabilir. Cildi, gözleri ve mukoza zarlarını tahriş eder. Düşük toksisiteye sahiptir. Boya ve diğer kimyasalları yapmak için kullanılır.

Sülfamik Asit genel olarak beyaz kristal toz formundadır.

 • Sülfamik Asit Yoğunluğu

2,15 g /cm3

 • Erime Noktası

310 °C

 • Çözünürlük

0 °C’de 147 mg/mL

Sülfamik Asit Kullanım Alanları

Yanmaz kıyafetler ve ısıya dayanıklı kumaşların imalatında çok önemli bir yeri vardır.

Çok kolay bir şekilde metal tuzları oluşturuyor olması sebebiyle elektro kaplama sektöründe sık kullanılan bir kaplama kimyasalıdır.

Nitrit boşaltılması ve asitlerin temizlenmesi uygulamalarında kullanılmaktadır.

Ahşapların ağartılması işlemlerinde kullanılabildiği gibi yine bu alanda klor stabilizasyonu amacıyla kullanılmaktadır.

Yün boyama işlemlerinde asidik boyalarla birlikte kullanıldığı bilinmektedir.

Su içerisinde çözünerek tarım sektöründe özellikle yabani otların ortadan kaldırılması ve kontrol altında tutulması amacıyla kullanılır.

Katı asit katalizörü olarak organik sentezde önemli bir bileşendir.

Yapay tatlandırıcıların imalatında kullanılır.

Sert su içerisinde kireç değiştirici olarak kullanılır.

Polyester boyama işlerinde tampon asitlerinin pH’ının stabil kalması için önemli özelliklere sahiptir.

Kapalı devre sistemlerinde oluşan ve bazı kireç tıkanmalarına sebep olan alanlarda bu kireçlenme problemlerinin giderilmesi için yıkama yapılmaktadır. Bu yıkama kimyasallarında kullanılmaktadır.

Enerji santrallerinde bulunan soğutma kulelerinde kireç tortuları oluşmaktadır. Soğutma kulesinde kireç oluşumunu önlemek veya soğutma kulelerinde kireç tortusunun giderilmesi sırasında galvanizli yüzeylerin zarar görmemesi için  Sülfamik Asit kullanılır.

Sülfamik asitlerin petrol ve gaz sondajında kullanılmasının ana nedeni, kullanılmış ekstraksiyon sıvılarının ve bileşiklerin pH’ını bu sıvıların atılmasından önce düşürmektir. Bu asiti kullanmanın faydaları, kullanım kolaylığı, çözünürlüğü ve düşük aşındırıcı olmasıdır. Ürenin bir kükürt trioksit ve sülfürik asit (veya oleum) karışımı ile işlenmesiyle endüstriyel olarak üretilir. Sülfamik asit, daha yüksek sıcaklıklarda su, kükürt trioksit, kükürt dioksit ve nitrojene ayrışmadan önce 205 °C de erir.

Sülfamik asit en çok metal ve seramik gibi yüzeyleri temizlemede kullanılan temizlik maddelerinde bulunur. Kireç ve pas sökücü üretimlerinde kullanılır. Ayrıca takma dişleri temizlemekte kullanılan tabletlerde de bulunmaktadır. Boyar madde ve pigment yapımında kullanılır.

Sülfamik Asit Nasıl Üretilir ?

Doğada saf olarak bulunmamaktadır. Sanayi alanında değme yöntemiyle ya da kurşun odalar yoluyla üretilir. Burada kükürt dioksit farklı katalizatörlerle oksijenle yükseltgenerek kükürt triokside dönüştürülmekte ve kükürt dioksit suyla tepkimeye sokulması sayesinde elde edilir. Ayrıca sülfamik asit üretimi bir kaç kimyasal maddenin reaksiyonu ile de gerçekleşebilmektedir. Bu bileşikler üre, sülfür trioksit ve sülfürik asit reaksiyonundan elde edilir.
İlk olarak üre ve sülfürik asit eşit miktarda reaksiyona sokulur. Sonrasında oluşan bileşik kükürt trioksit ile reaksiyona sokularak basit bir şekilde üretilmektedir. Bu üretim reaksiyonunda kullanılan sülfür trioksit sıvı formdadır.
Buradaki üretim sürecinde en çok zorluk yaşanan parametre sıcaklığın uygun bir şekilde kontrol edilmesinin zorluğudur.

Sülfamik Asit Güncel Fiyatı

Satışlarımızda sabit ücret politikası uygulamaya çalışıyoruz. Ancak fiyatı arz talep doğrultusunda ve üretiminde kullanılan kimyasal hammaddelerin fiyatının artmasıyla beraber, doğru orantılı olarak artacaktır. Sülfamik Asit en güncel satış fiyatını öğrenmek ve sipariş vermek için lütfen iletişime geçin.

Sitrik Asit Anhidrat Satışı

Satışlarımız uluslararası standartlarda belirlenmiş ambalajlar ile ihtiyaç doğrultusunda kullanılabilmek üzere farklı boyutlardaki ambalajlarda yapılmaktadır. Üretici firma tarafından farklı markalar, farklı ambalaj boyutlarında olabilmektedir. İhtiyaç duyduğunuz kimyasal hammadde satış ve tedariki için istediğiniz miktarı ürün sipariş formu üzerinden bildirerek teklif alabilirsiniz.

Online Mağazamız Açıldı..

Küçük ambalajlı ürünleri Online Mağazamız üzerinden doğrudan satın alabilirsiniz.

Ürün Sipariş Formu

  Whatsapp
  Selim Durmuş
  Selim Durmuş
  Merhaba,
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?