Hidroklorik Asit Teknik Özellikleri
 • Yaygın Adı : Hidroklorik Asit
 • CAS Numarası : 7647-01-0
 • Molekül Formülü : HCI
 • Molar Ağırlığı : 36,46 g/mol
 • Ambalaj Şekli : PVC Bidon, IBC Tank ve dökme
Diğer Adlandırmalar;

· Hidrojen Klorür
· Tuzruhu
· Klorohidrik Asit
· Asit Klorhidrik
· Kloran
· Susuz Hidroklorik Asit
· Hidronyum Klorür
· Hydrochloric Acide
· Hidroklorür

Hidroklorik Asit Kullanım Alanları

Hidroklorik asit, klorür üretiminde, kalay ve tantal üretiminde cevherin rafine edilmesinde, metal ürünlerin dekapaj ve temizliğinde, elektro kaplamalarda, kazanlardan kireç sökümünde, bazik sistemlerin nötralize edilmesinde ve laboratuvarlarda reaktif olarak kullanılmaktadır. Organik sentezlerde, gübre ve boya üretiminde, çeşitli gıda ürünlerinin hazırlanmasında nişasta ve proteinleri hidrolize etmek için ve fotoğraf, tekstil ve kauçuk endüstrilerinde katalizör ve çözücü olarak kullanılmaktadır.

Diğer Kullanım Alanları Nerelerdir ?

Çeşitli gıda ürünlerinin hazırlanmasında nişasta ve proteinlerin hidrolize edilmesinde kullanıldığı gibi, petrol ve gaz kuyusu muamelesi için de kullanılmaktadır. Isı değişimine maruz kalan cihazlar ve ekipmanların kireç çözümünde kullanılmaktadır. Bunların yanında pek çok terapötik kullanımı da mevcuttur.
Fosforik asit üretiminde, amonyum klorür üretiminde ve fosfat kayası üretiminde kullanılmaktadır.
Tüberkülosit, dezenfektan (bakterisit / mikrop öldürücü / temizleyici) imalatında kullanılmaktadır.
Gıda endüstrisinde nişasta değiştirici olarak sodyum glutamat üretiminde, jelatin üretiminde mısır nişastasının mısır şurubuna dönüştürülmesinde, bira endüstrisinde, şeker rafinasyonunda kullanılmaktadır.

Gübre, boya ve boyarmadde imalatında, boyalar için suni ipek ve pigmentlerde ve yemeklik sıvı ve katı yağların rafine edilmesinde, elektro kaplama, deri tabaklama, cevher arıtma, fotoğraf endüstrisi, sabun arıtma, tekstil endüstrisi, kauçuk endüstrisinde, petrol ekstraksiyonu, metallerin dekapajında yoğun olarak kullanıldığı bilinmektedir. Su için ph kontrolünde su arıtma sektöründe kullanılmaktadır.
Çeşitli iş alanlarında sıklıkla kullanılan ve inorganik bir asit olan hidroklorik asit, kullanılan iş alanına göre farklı konsantrasyonlarda üretilmektedir.

Hidroklorik Asit Zararları

Gözler ve solunum sistemi üzerinde tahriş etme özelliği sebebiyle çıplak şekilde solunmamalıdır. Gerekli koruyucu malzemeler kullanılmadan uzun süreli maruz kalınması durumunda düşük konsantrasyonlarda dahi olumsuz etkilere yol açmaktadır. İnsan midesinde yer alan asidin pH değeri 1 ve 2 arasında değişebilmekteyken mide özsuyunda %0.3 civarında hidrojen klorür bulunmaktadır.

Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri

Hidrojen klorür çözeltisi, keskin ve rahatsız edici bir kokuya sahip renksiz bir sıvıdır. Rengi hafif sarımsıdır. Su ile karışabilme özelliğine sahiptir ve tahriş edici kuvvetli gaz çıkarır. Hidroklorik asit yanıcı değildir. Metaller ve diğer dokular için kuvvetli aşındırıcı ve tahriş edicidir. Su, etanol, metil alkol ve eter içinde çözünür. Çözünürlüğü sıcaklık arttıkça azalmaktadır. Buharı havadan ağırdır. Yanıcı değildir. Ayrıştırmak için ısıtıldığında Cl–  (Klor gazı) yayar. Klor gazı zehirli bir dumandır.

Molarite veya molar konsantrasyon, aşağıdaki formül kullanılarak hesaplanabilir:
[Yoğunluk x 1000 x konsantrasyon (%)] / (moleküler ağırlık)

 • Erime noktası

-114.2 °C

 • Buharlaşma ısısı

(-85.05 °C) 16.1421 kJ / mol

 • Kaynama noktası

-85.05 °C

 • Hidroklorik asit yoğunluğu

1,639 g / L

 • Hidroklorik asit su içindeki çözünürlüğü

(0 °C) 82.3 g / 100 g
(30 °C) 67.3 g / 100 g
(40 °C) 63.3 g / 100 g
(50 °C) 59.6 g / 100 g
(60 °C) 56.1 g / 100 g

 • Etanol içindeki çözünürlüğü

(0 °C) 45.4 g / 100 g
(10 °C) 42.7 g / 100 g
(20 °C) 41.0 g / 100 g
(30 °C) 38.1 g / 100 g

 • Hidroklorik asit saklama koşulları

Önerilen saklama koşullarında kararlı ve yüksek termal stabiliteye sahiptir.

Üretimi

Hidrojen klorür, hidrojen ve klorün doğrudan reaksiyonu, metal klorür ve asitlerin reaksiyonu ile ve klorlu hidrokarbonlar gibi pek çok kimyasal üretiminde yan ürün olarak elde edilmektedir. Genellikle kimyasal tepkimelerde yan ürün olarak sentezlenmektedir. Hidrojen klorür üretmenin en basit yolu ise çok saf ürün veren elementlerden doğrudan sentezlenmesi şeklindedir.

Hidroklorik Asit Güncel Fiyatı

Satışlarımızda sabit ücret politikası uygulamaya çalışıyoruz. Ancak fiyatı arz talep doğrultusunda ve üretiminde kullanılan hammaddelerin fiyatının artmasıyla beraber, doğru orantılı olarak artacaktır. En güncel fiyat teklifi almak ve sipariş vermek için lütfen iletişime geçin.

Hidroklorik Asit Satışı

Satışlarımız uluslararası standartlarda belirlenmiş ambalajlar ile ihtiyaç doğrultusunda kullanılabilmek üzere farklı boyutlardaki bidonlarda ve IBC tanklarda satılmaktadır. Bu ürünü farklı tonajlarda dökme kimyasal olarak tedarik etmeniz de mümkündür. Üretici firma tarafından farklı markalar, farklı ambalaj boyutlarında olabilmektedir. Hidroklorik asit satış ve tedariki için ihtiyaç duyduğunuz talebi ürün sipariş formu üzerinden bildirerek teklif alabilirsiniz. Ayrıca müşteri satış ofisimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Ürün Sipariş Formu

  Whatsapp
  Selim Durmuş
  Selim Durmuş
  Merhaba,
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?