Triptofan Nedir ?

Triptofan Nedir ?
29.09.2021
1.195

Genel anlamda eksikliği pek çok sağlık sorununa yol açan, ancak çok fazla bilinmeyen triptofan ile ilgili bilgileri sizler için derledik..

Triptofan insan vücudu için vazgeçilmez olan elzem bir aminoasittir. Aminoasitin ne olduğunu ise şu şekilde açıklamamız mümkündür. Proteinler pek çok amino asitin sıralı olarak dizilmesi sonucu oluşurlar. Protein zincirine genel olarak bakıldığında bir zincir içerisinde yüzlerce amino asitin yan yana dizilmiş olduğu bilinmektedir. Bu amino asitlerden sadece birisi tryptophandır. Ağırlıklı olarak mide bağırsak kanalında (%90), kan hücrelerinde (%8) ve beyinde (%2) bulunan bir çeşit amino asittir.

TRYPTOPHAN eksikliği öncelikli olarak ruhsal olarak pek çok rahatsızlığı beraberinde getirmektedir.

Tryptophan aminoasiti beyinde 5-HTP (5-hidroksitriptofan) molekülüne dönüştürülmektedir. Bu molekülün en önemli görevi ise melatonin ve serotonin yapımında kullanılmasıdır. Serotonin ise beyinde ve vücudun diğer bölümlerinde çok sayıda bölgeyi etkilediği bilinmektedir. Serotonin’in bilinen en önemli görevi ruh halini düzenlemek, uyku ve bilişsel işlevlere yardımcı olmak denilebilir. Uyku noktasında diğer kilit hormon ise melatonindir. Melatonin uyku ve uyanıklık döngüsünde önemli görev almaktadır. L-Tryptophan hem serotonin hemde melatonin yapımına katılması ile uyku konusunda çok önemli bir amino asit olarak yer almaktadır.

Serotonin Nedir ?

Günlük yaşamda karşılaştığımız uyku bozuklukları, ruhsal ve bilişsel pek çok rahatsızlığı beraberinde getirmektedir. Sağlık bir ruh hali için uykunun önemi bilinmekte olup, uyku düzenini ise serotonin hormonunun düzenlediğini söyleyebiliriz.

Vücudunuz yeterli seviyede serotonin üretemediğinde öncelikli olarak huzursuzluk hali başlamakta, kaygı ve stres ile hastalığın seyri artmaktadır. Bu kaygı hali zamanla kendini depresyona sevk ederek, yapılan araştırmalar sonucunda depresyon yaşayan kişilerin tryptophan eksikliğinin olduğu gözlenmiştir.

Yapılan araştırmalarda L-TRYPTOPHAN eksikliğinde anksiyete, gerginlik ve sinirlilik halinin daha fazla olduğu görülmüştür.

Yaşam standartının yükselmesi, ruhsal arıza hallerinin giderilmesi için triptofan eksikliğinin giderilmesi gerekmektedir. Anksiyete, gerginlik ve sinirlilik hali olan kişilerde triptofan eksikliği olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Tryptophan seviyesi bakımından zengin gıda tüketilmesi sosyal davranışları iyileştirebilmektedir.

Triptofan Fakirliği Hafıza ve Öğrenmeye Zarar Verebilir

Triptofanın kandaki miktarı bilişsel etkinlikleri ve öğrenmeye derinden etkileyebilmektedir. Tüm moleküllerin kanda olması gereken eşik seviyeleri bulunmaktadır. Eşik seviyesinin altına inmediği sürece herhangi bir problem yaşanmazken eşik seviyesinin altına inilmesi durumunda sorunlar baş göstermektedir. Pek çok yapılan araştırma sonucu gösteriyor ki, kandaki triptofan seviyesi düşürüldüğünde yapılan deneyler sonucunda bilişsel davranış ve testlerde işlevler olumsuz yönde etkilenmiştir.

Triptofan hafıza ve öğrenme süreci üzerindeki etkileri birçok deney ile tespit edilmiştir. Özellikle kanda düşük miktarda bulunan triptofan zihinsel kapasite ve bilişsel işlevleri olumsuz yönde etkilemektedir. Serotoninin bu davranışlar üzerindeki etkisi bilinmekle birlikte triptofan eksikliği ise serotonin sentezinde yeterli üretim olmaması sebebiyle işlem de yeterinde düzgün yapılamıyor.

Melatonin Nedir ?

Serotonin üretiminden hemen sonra diğer bir hormon olan melatonin’e dönüşmektedir. Bu hormon sağlık bir uyku düzeni için gerekli en önemli moleküllerden birisidir. Yapılan araştırmalarda kandaki triptofan’ın artması sonucu serotonin ve melatonin seviyelerinin de arttığını göstermektedir. Melatonin vücutta doğal olarak üretilmesine rağmen dışarıdan destek olarak da alınmaktadır. Özellikle üzüm, domates ve ahududu’da bolca bulunmaktadır.

Melatoninin beyindeki en önemli görevi uyku/uyanıklılık döngüsünün düzenlenmesidir. Metabolik faaliyetleri doğrudan etkileyen sistem, bağışıklık sistemi, beynin kendini temizlemesi, hafıza ve öğrenme süreçleri gibi mekanizmalar da doğrudan etkilemektedir. Yapılan bazı çalışmalarda kahvaltıda daha fazla triptofan tüketen kişilerin tüketmeyenlere göre daha hızlı uykuya daldığı görülmüştür. Bu kişiler daha uzun süreli ve kaliteli bir uyku sahip olurlar.

Serotonin ve melatonin sayesinde anksiyete ve depresyon belirtileri azalmaktadır.

Triptofan Hangi Yiyeceklerde Bulunur ?

Tryptophan bir aminoasittir. Protein içeren yiyeceklerin hemen hemen tamamında bulunmaktadır. Özellikle et,süt,balık,yoğurt gibi yiyeceklerin protein oranları çok yüksektir. Proteinler mide içerisinde sindirime uğraması ile birlikte aminoasitler ortaya çıkmaktadır. Bu amino asitler bağırsak tarafından emilir. Bazı yiyeceklerde daha fazla tryptophan bulunmaktadır. Kümes hayvanı olan tavuk ve yumurta bu gıdalara örnek olarak verilemektedir.

Yetişkin sağlıklı birey için günlük 5mg/kg L-triptofan tüketmesi tavsiye edilmektedir. Kaju, fıstık, ceviz, badem ve benzeri kabuklu yemişlerin, buğday ve soya fasulyesi, mısır ve pirinç gibi tahıllarda L-tryptophan açısından zengindir.

Tryptophan desteğini takviye olarak toz halde de alarak kullanabilirsiniz. Çeşitli formlarda bulunan tryptophan eksikliğini gidermek üzere gıda takviyeleri kullanabilirsiniz.

100 gr / 250 gr/ 500 gr lık ambalajlarda satışa sunulan L-triptofan (L-tryptophan) tedariği için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Stoktan satış ile siz değerli paydaşlarımıza en uygun ve sürdürülebilir fiyat sunmaya gayret ediyoruz. Gıda takviyeleri besin takviyesi niteliğinde olup bir ilaç olarak kullanılmamaktadır.

Whatsapp
Selim Durmuş
Selim Durmuş
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?