Malik Asit Teknik Özellikleri
 • Yaygın Adı : Malik Asit
 • CAS Numarası : 6915-15-7
 • Molekül Formülü : C4H6O5
 • Molar Ağırlığı : 134,09 g/mol
Bu Ürünü Hemen Sipariş Verebilirsiniz

Gelecek Kimya her zaman en iyi ürün kalitesini sizlerle buluşturur..

Diğer Adlandırmalar;

· 2-Hidroksisüksinik Asit
· (+-)-2-Hidroksisüksinik Asit
· Hidroksisüksinik Asit
· DL-2-Hidroksibütanedioik Asit
· Bütanedioik Asit
· 2-Hidroksietan-1,2-dikarboksilik Asit
· 2-Hidroksibütandioik Asit
· Alfa-hidroksisüksinik Asit
· Deoksitetrarik Asit

· DL-Malic Acid
· D-Malic Acid
· L-Malic Acid
· E296

Malik Asit Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri

Dış görünüş olarak renksiz olup suda ve etanolde iyi çözünür, karakteristik ekşi tada sahip kristal, beyaz veya sarımsı bir maddedir. Kristallerle temas, insan gözünün derisini ve mukozasını tahriş eder.

 • Malik Asit Yoğunluğu

20 °C’de 1.601 g /cm3

 • Erime Noktası

127-132 °C

 • Çözünürlük

Suda , 20 °C’de 558 g/L

 • pH

%0,001 sulu solüsyonun pH’ı 3,80

Kullanım Alanları

2006 yılında küresel bazda tüketimi 55.000 ton olan malik asit, öncelikle içecek (%51) ve gıda (%42) endüstrilerinde kullanılmakta olup, asitleştirici olarak gıda ve içecek endüstrisinin %10’unu oluşturmaktadır. 

 • Cilt bakım ürünlerinin üretiminde cilt koşullarını gençleştirmek ve iyileştirmek için kullanılır.
 • Bitki, hayvan ve insan hücrelerinde metabolik döngüler sırasında üretilir. Bileşik , amino asitlerin oluşumu için hücrelere ve karbon iskeletlerine enerji sağlar. Her gün, insan vücudu büyük miktarda Malik asit üretir ve bozar.
 • Boğaz pastilleri, öksürük şurupları, efervesan toz müstahzarlar, diş macunu ve gargara gibi tıbbi ürünlerin yapımında kullanılır.
 • Şekerlemeler, içecekler, meyve müstahzarları ve konserveleri, tatlılar ve unlu mamuller için bir lezzet arttırıcı olarak gıda hazırlamada bulunur. 
 • Yeşil elmanın ekşiliği malik asit tarafından arttırılır. Üzümde bulunur ve şaraba ekşi bir tat verir. Gıda ürünlerine eklendiğinde aşırı ekşilik kaynağıdır. Ekşi tatlılarda, daha az ekşi sitrik asit ile birleştirilir veya ikame edilir.
Nasıl Üretilir ?

Trikarboksilik asit döngüsünün bir parçası olarak sentezlenen dikarboksilik asit, bazı mikroorganizmalar tarafından çokça üretilebilir. Sitrik asitten daha küçük miktarlarda üretilmesine rağmen, diğer ürünlerin yanı sıra gıdalarda ve farmasötiklerde asitleştirici olarak endüstriyel uygulama alanlarına sahiptir.

Bu organik asidin endüstriyel biyoproses yan ürünlerinden üretimi ancak yakın zamanlarda araştırılmıştır. Mikropların, biyoyakıt üretimi sırasında üretilen yan ürünlerden malik asit üretebildiği gösterilmiştir. Mısır bazlı etanol üretiminin bir yan ürünü olan ve biyodizel üretiminin bir yan ürünü olan ham gliserolün ince damıtma suyunda Aspergillus türleri tarafından sentezlendiği gösterilmiştir.Ayrıca Ustilago trichophora mantarının gliserolden malik asit ürettiği gösterilmiştir. Ayrıca Ustilago trichophora mantarının gliserolden malik asit ürettiği gösterilmiştir.

Bunları Biliyor muyuz?

Maleik asit, bir dikarboksilik asit veya organik bir bileşik olan iki karboksil grubuna sahip bir moleküldür. Butendioik asidin cis izomeridir.
Malik asit, çeşitli meyve ve şaraplarda bulunabilen bir kimyasaldır. Bazen ağız kuruluğu, fibromiyalji, yorgunluk ve cilt durumlarını tedavi etmek için kullanılır.
Malatlar bunun tuzlarıdır. 
Tüm canlı organizmalar onu üretir ve meyvelerin ekşi tadına katkıda bulunur. Bu özelliğinden dolayı yapay katkı maddesi olarak sıklıkla kullanılmaktadır.
Malat, biyokimyanın önemli bir bileşenidir. Malat, C4 karbon fiksasyonu işlemi sırasında Calvin döngüsünde bir CO2 kaynağıdır.

Güncel Fiyatı

Satışlarımızda sabit ücret politikası uygulamaya çalışıyoruz. Ancak fiyatı arz talep doğrultusunda ve üretiminde kullanılan kimyasal hammaddelerin fiyatının artmasıyla beraber, doğru orantılı olarak artacaktır. Malik Asit en güncel satış fiyatını öğrenmek ve sipariş vermek için lütfen iletişime geçin.

Malik Asit Satışı

Satışlarımız uluslararası standartlarda belirlenmiş ambalajlar ile ihtiyaç doğrultusunda kullanılabilmek üzere farklı boyutlardaki ambalajlarda yapılmaktadır. Üretici firma tarafından farklı markalar, farklı ambalaj boyutlarında olabilmektedir. İhtiyaç duyduğunuz kimyasal hammadde satış ve tedariki için istediğiniz miktarı ürün sipariş formu üzerinden bildirerek teklif alabilirsiniz.

Online Mağazamız Açıldı..

Küçük ambalajlı ürünleri Online Mağazamız üzerinden doğrudan satın alabilirsiniz.

Ürün Sipariş Formu

  Whatsapp
  Selim Durmuş
  Selim Durmuş
  Merhaba,
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?