Hidrojen Peroksit Teknik Özellikleri
 • Yaygın Adı : Hidrojen Peroksit (Hydrogen Peroxide)
 • CAS Numarası : 7722-84-1
 • Molekül Formülü : H2O2
 • Molar Ağırlığı : 34,0147 g/mol
 • Ambalaj Şekli : 65 Kg Plastik (Polietilen) Bidon, 1 tonluk IBC Tank veya Tankerden Dökme
Bu Ürünü Hemen Sipariş Verebilirsiniz

Gelecek Kimya her zaman en iyi ürün kalitesini sizlerle buluşturur..

Diğer Adlandırmalar;

· Peroksit
· Dioksidan
· Oksidanil
· Perhidroksik Asit
· Perhydrol
· Hyperox
· 0-Hidroksol
· Oxydol
· Superoxol

· Interox
· Hydroperoxide
· Peroxaan
· Dihidrojen Dioksit
· Peroksaan
· %30 Hidrojen Dioksit Çözeltisi
· Perone 30
· Oksijenli Su
· Peroxide

Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri

Hidrojen Peroksit (H2O2) soluk mavi (çok açık mavi) renktedir.; su ile karıştırıldığında ise renksiz (saydam) hale gelen bir bileşiktir. Saf halinin viskozitesi sudan biraz daha fazladır. Yani suya göre biraz daha az akışkandır. Biraz keskin bir kokusu vardır.

 • Yoğunluk

20 °C de % 30 (ağırlık / ağırlık) çözelti 1,11 g / cm 3 dür.

20 ° C, Saf halde ise 1,450 g / cm 3 dür.

2 O 2 ( ağırlıkça )Yoğunluk
(g / cm 3 )
Sıcaklık
(° C)
% 31.009515
% 271.1020
% 351.1320
% 501.2020
% 701.2920
% 751.3320
% 961.4220
% 981.4320
100%1.4520
 • Donma Noktası

Saf hidrojen peroksit donma noktası -0.43 °C’dir

 • Kaynama Noktası

%27 (ağırlık / ağırlık) kaynama noktası 105 °C

%35 (ağırlık / ağırlık) kaynama noktası 108 °C

%50 (ağırlık / ağırlık) kaynama noktası 114 °C

Saf hali ise 150.2 °C dir.

 • PH

%1’lik çözeltide 5.0 – 6.0

Oluşum Reaksiyonu

Hidrojen peroksit ilk kez 1818 yılında baryum peroksitin nitrik asit ile reaksiyona sokulmasıyla elde edilmiştir. Sonralarda peroksit endüstriyel olarak amonyum bi sülfatın elektrolizi ile amonyum persülfata dönüştürülmesi ve sonrasında hidroliz edilmesi suretiyle oluşturulmaktaydı.

hidrojen peroksit
perhidrol

Günümüzde ise hidrojen peroksit imalatında antrakinon proses(AO), propanol proses (shell) ve elektrokimyasal prosesler kullanılmaktadır.

antrakinon reaksiyon

Hidrojen Peroksit Kullanım Alanları

Günümüzde Hidrojen Peroksit’in çok geniş kullanım alanı vardır. Halk arasında özellikle dezenfektan olarak oksijenli su adında sıkça kullanılmaktadır. %3 ‘lük Peroksit çözeltisi mikrop öldürücü olarak kullanılırken,%3-6 arasında peroksit çözeltisi ağartıcı olarak kullanılmaktadır. Özellikle kuaförlerde saçları sarartmak için kullanılan derişim bu şekildedir. Perhidrol %30 luk peroksit çözeltisidir. Perhidrol genel olarak kimya laboratuvarlarında ve elektronik sanayide kullanılırken, %30 – %50 lik derişimleri ise tekstil sanayide kumaşları ağartmak (beyazlatmak) için kullanıldığı bilinmektedir. Bunların yanında koku giderici olarak arıtmalarda da kullanılmaktadır.

Endüstriyel olarak %30 – %70 peroksit çözeltileri mevcuttur. Genel olarak ise %25 lik, %30 luk ve %50 lik olarak piyasada bulunur.

Son dönemde özellikle korona virüs kapsamında pek çok dezenfekte işlemi de yine perhidrol ile yapılmaktadır. Sık temas edilen yüzeyler, ortak alanlarda bulunan bölümler hidrojen peroksit ile dezenfekte edilebilmektedir.

Rutubetli yerlerde özellikle küften kurtulmak için peroksit kullanılmaktadır.

Kuş kenesi ile mücadele %3 lük perhidrol kullanılabilmektedir.

Oksijenli su olarak bilinen perhidrol yaralı bölgelerin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi için sıklıkla kullanılmaktadır. Ağız bakımı için bir miktar su içerisine, yine bir miktar hidrojen peroksit katarak çalkalamak suretiyle uygulandığı bilinmektedir. Bu işlem doktor tavsiyesi ile yapılmalıdır.

Bazı mantar enfeksiyonlarında antiseptik olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Özellikle bakteri üremesi ve yaşamasına uygun ortam sağlayan diş fırçalarının dezenfeksiyon işlemi %3 lük perhidrol su karışımı ile sağlanabilmektedir.

Hidrojen Peroksit kullanan sektörler; Maden Sektörü, Metalurji Sektörü, Kozmetik Sektörü, İlaç Sektörü, Gıda Paketleme Sektörü, Atık Su Arıtma Sektörü, Tekstil Sektörü, Kağıt Üretim ve Sağlık Sektöründe yoğun olarak kullanılmaktadır.

Perhidrol Diğer Kullanım Alanları Nelerdir ?

1-Evlerde mutfakta kullanılan çaydanlık, tava gibi eşyaların daha parlak görünmesi ve temizliği için peroksit ve yemek sodası karıştırılarak bir müddet ovalanmak suretiyle kullanılmaktadır.
2-Aynaların daha parlak görünmesi ve buğu probleminden kurtulmak için %50 oranında su ile karıştırılmış perhidrol ile temizlenmesi önerilmektedir.
3-Özellikle kurumuş mürekkep ve kan lekelerinin temizlenmesi hususunda peroksitli suyun çok iyi bir iş çıkardığı bilinmektedir.
4-Mikrop ve bakteri üremesine elverişli olan kesme ve doğrama tahtalarının temizliği peroksit ile yapılmaktadır. Bu sayede bakteri ve mikroplardan arındırabiliriz.
5-Kumaş yüzeylerde koltuk, halı, battaniye gibi ürünlerde lekelerden kurtulmak için %50 si su karıştırılarak perhidrol kullanılmaktadır.

Hidrojen Peroksit İnsan Sağlığına Zararlımıdır ?

Peroksitin kullanım alanı her nekadar geniş olsa da, kullanımıyla ilgili dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle cilde temas etmesi halinde yanıklara sebep olmaktadır. Eğer peroksite maruz kalırsanız derhal kıyafetleri çıkartmalı temas eden bölge bol su ile (en az 15 dakika) yıkanmalıdır. Peroksit kullanımında gerekli kişisel tedbirlerinizi alarak koruyucu ekipmanlarınızla beraber çalışmanız gerekmektedir.

Hidrojen Peroksit Güncel Fiyatı

Hidrojen Peroksit satışında sabit ücret politikası uygulamaya çalışıyoruz. Arz talep doğrultusunda Hidrojen Peroksitin güncel fiyatları değişebilmektedir. Korona virüs kapsamında günümüzde virüs ile mücadele etmek üzere talep oranı çok yükselmiş olup, artan talep ile beraber hidrojen peroksit birim fiyatında yükseliş gözlenmektedir. En güncel fiyat teklifi almak ve sipariş vermek için lütfen iletişime geçin.

Hidrojen Peroksit Satışı

Peroksit satışı uluslararası standartlarda belirlenmiş ambalajlar ile ihtiyaç doğrultusunda kullanılabilmek üzere farklı boyutlardaki ambalajlarda satılmaktadır. Üretici firma tarafından farklı markalar farklı ambalaj boyutlarında olabilmektedir. Genel olarak 65 litrelik bidonlarda, IBC tanklarda ve dökme olarak satışı yapılır. Peroksit satış ve tedariki için ihtiyaç duyduğunuz talebi ürün sipariş formu üzerinden bildirerek teklif alabilirsiniz.

Online Mağazamız Açıldı..

Küçük ambalajlı ürünleri Online Mağazamız üzerinden doğrudan satın alabilirsiniz.

Ürün Sipariş Formu

  Whatsapp
  Selim Durmuş
  Selim Durmuş
  Merhaba,
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?